Cím: Pizza a’la Bella

Szerző: Ebergényi Viktória

Kiadó: Magánkiadás

Kiadás éve: 2022

A könyv a Szerző jóvoltából került hozzám – amit ezúton is köszönök – és látott el élményekkel a hétvégén.

A fülszöveg szerint: Bella számára Olaszország az a hely, amely szétszakította a családját. Ez az érzés azonban megváltozni látszik, mikor évek óta nem látott édesapja meghívja magához a nyárra. Amellett, hogy új barátokra lel, fel kell tépnie a korábbi sebeket. A megbocsátás viszont sosem könnyű, és a lánynak teljesen más problémával is szembe kell néznie.

88 oldala ellenére a kötet rengeteg izgalmas témát vet fel. Feldolgozza, hogy egy gyermek miként éli meg szülei szétválását, családja szétesését. Nagyon jól ábrázolta, mennyi csalódottság, szomorúság és düh halmozódik fel egy gyerekben, akitől elvárják, hogy felnőttként, méltósággal viselje ezeket az érzelmeket, holott egy gyerek nem kicsinyített felnőtt.

Ezenfelül nagyon jól bemutatta, mennyire ellentmondásos érzések kavarogtak Bellában, amikor találkozott apja új párjával, vagy a mostohatestvérével. A vívódása, hogy miként viszonyuljon hozzájuk teljesen érthető és reális volt. Továbbá tetszett, hogy igyekezett több oldalról, több szempontból is bemutatni a helyzetet, például megtudhattuk azt is, hogyan viselte Bella anyukája, vagy épp az apjuk új párja a család változását.

Azonban nem csak Bella családi problémái álltak a könyv középpontjában, hanem már egészen hamar, elejtett megjegyzésekből megtudhattuk, hogy valamiféle titok lappang a háttérben. Bella már a kezdetektől fogva célozgatott rá, hogy az iskolában sem annyira rózsás a helyzete, és egyre jobban körvonalazódott, hogy ő és barátnője is iskolai zaklatásnak, bullyingnak van kitéve. Itt szintén nagyon jól bemutatta a Szerző, hogy mennyi kárt tud okozni, ha az ember életének pont a legérzékenyebb, leginstabilabb időszakában kap támadásokat, sértéseket…vagy még annál is többet. Örültem, hogy a Szerző egy más oldalról közelítette meg a bullying célpontjainak közösségét, ugyanis Bellát a külseje alapján érte támadás, mert nagyon vékony a testalkata. Azért tartottam ezt fontosnak, mert sokan úgy hiszik, hogy a bullying, ha testsúlyról van szó, csak a túlsúlyos fiatalokat érintheti.

Emellett jól ábrázolta, hogy a jelenség nem csak személyesen, hanem az interneten keresztül, a közösségi médián át is történhet, és a hatásai is nagyon reálisan voltak bemutatva: Bella, a rengeteg bullyingnak kitett gyerekhez hasonlóan szégyenkezett a támadások miatt, egy idő után mindez negatívan befolyásolta személyiségét, hiszen ő maga is kezdte elhinni, hogy ő értéktelenebb, csúnyább, mint a többiek. Az elvárás mindig az, hogy a zaklatást jelentsék az áldozatok, s itt Bellán keresztül azt is láthattuk, miért vonakodnak mégis ettől: nagyon rossz példáját olvashattuk a tanári, igazgatói magatartásnak, mely reálissá teszi az áldozatok habozását, hiszen ha nem történik retorzió, ha elkendőzik a problémát, akkor valóban van miért félniük az áldozatoknak, hogy a zaklatás újra, ráadásul az „árulkodás” miatt sokkal nagyobb mértékben várhat rájuk. Emellett jól ábrázolta, mit történik, ha a hallgatást választja az áldozat.

A bullying kapcsán a történet viszonylag nyitott maradt a végén. Én itt még örültem volna esetleg egy olyan üzenetnek is, mely hangsúlyozza a kortársak szerepét a bullying megelőzésében. Az iskolákban mindig azt próbálják a gyerekek fejébe tuszkolni, hogy elengedhetetlen fontosságú, hogy ne passzív szemlélőként vegyenek részt a bullyingban, hanem ha ilyet észlelnek, aktívan vegyenek részt a felszámolásában, például azonnal jelentsék, hiszen mint ahogy ebben a regényben is látható volt, a bullying sosem a tanárok szeme előtt történik. Manapság már a tanárok számára is elérhetőek olyan eszközök, mint például a „Békés Iskolák Program” módszerei, melyekkel az iskolai zaklatás problémája könnyebben megoldható.

A harmadik téma, amivel még foglalkozott a regény, a fiatalokra irányuló téves elvárások volt. Bellát frusztrálta, hogy kortársai példáját figyelve úgy érezte, bizonyos dolgokkal megkésett, miközben ezekhez még nem tartotta magát érettnek, és nem is vágyott rájuk. Az üzenet itt is helyes volt, vagyis az egyénnek kell eldöntenie, mit, mikor szeretne csinálni, és nem szabad hagynia, hogy a társak befolyásolják ebben.

A könyv témái mellett a nyelvezete is alkalmas, hogy akár a Bella korabeli gyerekek is olvashassák. Nyelvezete éppen ezért egyszerű, könnyen érthető, és stílusa alkalmazkodik az E/1-es elbeszélői módhoz, tehát teljesen reális, ahogyan Bella elmeséli a történteket. A nyelvezete kapcsán engem egy dolog zavart: a határozott névelők a személynevek előtt. Tudom, hogy a gyerekeknél ez gyakori, azonban ennek túl nagy száma már feszegette a tűréshatáromat.

Még egy dolgot muszáj felemlegetni, és ez a rengeteg finom étel. Bella apukája éttermet üzemeltet Olaszországban, ráadásul a család minden tagja kiváló szakács, így nem érdemes üres gyomorral nekilátni olvasni, mert az ember a végén még felfalja a könyvet.

Ami a külsőségeket illeti, a borító kicsit becsapós, mert ránézve egy könnyed, „csajos” történet jut az olvasó eszébe, holott igazán komoly témákkal foglalkozik.

Összességében a Pizza a’la Bella egy igazán komoly témákat – mint a válás hatásai a gyermekekre, az önértékelés és testkép, vagy az iskolai bullying – feldolgozó kötet, és remek jellemrajz egy az élet minden területén nagy nyomás alatt álló gyermekről. Terjedelmét, stílusát és nyelvezetét tekintve is alkalmas lenne, hogy az érintett csoport, vagyis az iskolások is megismerkedjenek vele. És az is garantált, hogy az olvasó korgó gyomorral áll majd fel az olvasásból.

Ha felkeltette érdeklődéseteket a könyv, itt megvásárolhatjátok: https://www.ekonyv.hu/pizza_ala_bella

A Szerző honlapján pedig a többi írásával kapcsolatban is tudtok tájékozódni: http://vickykonyv.gportal.hu/?fbclid=IwAR3PP7zkpUYjufb2a962eqi-3lTI1IrrlmixUe0L-rSJxNqJfYEQvunenb8

Az én pontozásom szerint:

Tartalom: 5/5 pont

Karakterek: 4/3 pont

Stílus és nyelvezet: 4/3 pont

Külső: 2/1 pont

Összesen: 15/12 pont

molyos pontszám: 5/4 pont

1 Hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük