Cím:
Rizsporos hétköznapok – Női divat- és hálószobatitkok a 18-19. századból
Rizsporos hétköznapok – A női szexualitás története
Szerző: Budai Lotti
Kiadó: Álomgyár
Kiadás éve: 2021

Biztosan más családokban is előfordul az a rokon, aki tudja, hogy szeretsz olvasni, tudja, hogy a fantasy a kedvenced, de mivel ő maga bottal sem piszkálná az ilyen könyveket, úgy dönt, művelődésedre hivatkozván minden ünnepre ismeretterjesztő könyveket ajándékoz.

Na hát így került hozzám ez a két könyv és az, hogy a blogon is megjelennek, mutatja, hogy mennyire tetszettek, ugyanis nem szoktam ismeretterjesztő művekről írni.

Mindkét könyv a női lét jellemzőit és kihívásait mutatja be a régi idők során. Én nem vagyok az a típus, akit például a divat túlontúl érdekelne, azonban szinte egy ültő helyemben kiolvastam az első részt, annyira lekötötte a figyelmemet. Ez igaz a másik kötetre is, amit már rögtön az első kiolvasása után elkezdtem, mert annyira fellelkesültem tőle. Egyetlen felesleges részletet sem tartalmaztak, nem váltak vontatottá, s végig fenntartották az érdeklődésemet.

Tetszett, hogy az egyes témákat mindig több oldalról, több szempontból közelítette meg a Szerző. Például nagyon érdekes volt olvasni, hogyan befolyásolta a politika a divatot, vagy hogyan kapcsolható ide az iparművészet. Érződik a könyvek részletgazdagságán a hatalmas mennyiségű kutatómunka, és mindkét mű valóban nagyon minőségi alkotásnak tekinthető.

A rengeteg érdekesség mellé pedig remekül megválogatott, csodálatos képanyag társul, melyek már önmagukban is nagyon érdekesek.

Az érdekes szót használom sokszor, pedig végül is a tragikus jobban megállná a helyét. Engem teljesen letaglózott, hogy mennyi felesleges elvárás irányult a hölgyekre, és mennyi válogatott módszer létezett rá, amivel tulajdonképpen kínozták magukat a kívánt eredmény elérése érdekében: Szó szerint órákig tartó készülődés, ülve alvás a hajkorona megvédése érdekében, mérgező sminkek használata, életveszélyes ruházatok és testet nyomorgató fűzők, csak néhány kiragadott példa a sok közül…

Ugyanakkor számomra ezt olvasván elgondolkodtató volt, hogy a mai társadalomban is mekkora megfelelési vágy jellemző, és hogy még ma sem áll távol mindenkitől az önsanyargatás, hogy az elképzelt vagy a médiából sulykolt képnek megfeleljenek.

Persze amellett, hogy sokszor szomorúság töltött el az olvasottak miatt, számos szórakoztatóan érdekes információval is szolgált. Például számomra elképesztő volt, hogy mennyi minden, akár egészen apró dolog is hordozott jelentést akkoriban: nem is gondoltam rá soha, hogy az 1700-as években nem volt mindegy, az arc melyik részére kerül a szépségpötty vagy komplett üzenet értéke volt annak, ahogy a hölgyek a legyezőiket tartották és használták a társasági eseményeken.

A történelemkönyvekben nincs szó a nők helyzetéről vagy a divatról egy-két bekezdésnél hosszabban, holott nagyon tanulságos lenne. Azonban a nők szexualitása végképp tabu témának számít, ezért a harmadik kötet különösen sok olyan információt tartogatott számomra, amiről korábban még sehol sem hallottam.

Ami a külsőségeket illeti, mindkét borító gyönyörű, tökéletesen illeszkedik a tartalomhoz, és azonnal magára vonzza a figyelmet.

Mindkét könyv rendkívül olvasmányos és érdekfeszítő volt számomra. Érződött, hogy a Szerző alaposan körüljárta a témákat, és rengeteg olyan információt, érdekességet gyűjtött össze, melyről korábban még sehol nem hallottam. Azt kell mondjam, még azoknak is ajánlom, akit nem különösebben érdekel a téma, ugyanis én is így kezdtem bele, és nem tudtam letenni.

Az én pontozásom szerint:

Tartalom: 5/5 pont

Karakterek: –

Stílus és nyelvezet: 4/4 pont

Külső: 2/2 pont

Összesen: 11/11 pont

molyos pontszám: 5/5 pont

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük